اینکه جراحی لاغری( عمل اسلیو معدهساسی بای پس معده و)  موجب کاهش وزن قابل توجه فرد می شود، حقیقتی انکار ناپذیر است. اما آیا جراحی لاغری خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد؟ آیا درمان سرطان با کاهش وزن ممکن است؟

این دقیقا همان اتفاقی است که برای مالیا آهوکاوا پس از جراحی لاغری افتاده است. مالیا زن ۳۶ ساله ای بود که در وزارت دادگستری کار می کرد و به طور نیمه وقت مشغول تحصیل در رشته ی حقوق بود. متاسفانه پزشکان به او اطلاع داده بودند که برخی از سلول های دیواره رحم او در حال سرطانی شدن هستند. قبل از جراحی لاغری مالیا به بیشترین وزن خود یعنی ۱۶۴ کیلوگرم رسیده بود و امیدوار بود که بتواند با جراحی باریاتریک وزن خود را کاهش داده و سلول های سرطانی رحم را درمان کند. مالیا می گوید: ((پیش خودم گفتم، اگر این روش مفیدی نیست پس چرا افراد زیادی آن را انجام می دهند و وزن زیادی کم می کنند؟))

پزشک مالیا، ریچارد بابور در این باره می گوید: (( قبل از جراحی لاغری، با آزمایشی که از دیواره رحم مالیا گرفتیم، مشخص شد که برخی از این سلول ها الگوی رشدی غیر طبیعی دارند، به طوری که نهایتا به سلول های سرطانی تبدیل خواهند شد.))

برای خانم هایی که تشکیل خانواده داده و دیگر نیازی به باروری ندارند، بهترین گزینه هیسترکتومی یا همان خارج کردن رحم است. اما از آنجایی که مالیا هنوز تشکیل خانواده نداده بود، پزشکان یک ایمپلنت هورمونی را درون رحمش قرار دادند تا این سلول های سرطانی را تغییر دهد. البته از معایب این ایمپلنت آن است که تا زمان حضور آن در رحم، فرد باردار نمی شود.

مالیا می گوید: (( تا قبل از جراحی لاغری، پزشکان بارها دیواره رحمم را تراشیده بودند ولی هر بار این سلول ها باز می گشتند. با ورود پروتز هورمونی کمی بهتر بودم تا وقتی که پزشکم با من تماس گرفت و پیشنهاد داد با یک متخصص جراحی لاغری م کنم . او گفت که جراحی لاغری می تواند کمک فراوانی به من کند.

از اکتبر سال قبل توانستم ۵۴ کیلوگرم وزن کم کنم و از نتیجه جراحی لاغری بسیار راضی هستم. با اینکه هرگز هدفم از جراحی تنها کاهش وزن نبود بلکه به دست آوردن دوباره سلامتی ام بوده است.))

جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی علاوه بر کاهش وزن توانست رشد سلول های سرطانی را نیز متوقف کند. با این حال این نتیجه برای قطعی شدن، نیاز به بررسی های بیشتر دارد. مالیا اولین بیماری بود که توانست به کمک جراحی لاغری نه تنها وزن خود را کاهش دهد، بلکه سرطان را متوقف کرده و احتمال بارداری خود را تقویت کند. امیدواریم در آینده این نتیجه شامل حال بسیاری از بیماران جراحی لاغری شود.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها